warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/common.inc on line 153.
Rendfokozati jelzés, de milyen???
2007, december 19 - 10:37 | pepito68
A két vállapot most vettem egy árverési oldalon. Sötétkék, majdnem fekete alapon két darab hatágú arany csillag. A belső merevítés fekete műanyag szerű lapból van. Első ránézésre olyan, mint egy főhadnagyi vállap. DE! A vállapokon lévő gombokon Rákosi-címer van, viszont a Rákosi érában ötágú csillagot használtak a rangjelzéseken, amelyek ráadásul nem így néztek ki, hanem ún. "szovjet-típusúak" voltak. Akkor szerintetek ez mi lehet? Tudja valaki?
felt:Repesz


0
Értékelésed: Nincs
A hozzászóláshoz regisztráció és belépés szükséges | Original | Bélyegkép | Mikro | Tags: Karszalagok, vállapok és kiegészítők
Azt hiszem, ez a váll-lap a maga nemében unikum,
elemei 3 korszakból származnak:
- Horthy kori csillagok
- Tildy váll-lap
- Rákosi címeres kisgomb
Nem véletlen, hogy csak csak kb. egy éves időszakig volt hordható...
Annak idején elkerülte a figyelmemet ez a nagyon érdekes kép.
Az alábbi megjegyzések alapján pontosan behatárolható a váll-lap viselhetőségének ideje: 1949. évi október 15.-től (ekkor rendszeresítették a "Rákosi-címeres" gombokat) 1950 november 1-ig (legkésőbb ekkor kellett áttérni az 1950M (ötágú, szovjet mintájú) rendfokozati csillagokra.
Részletesebb megjegyzések a képhez.
- Az 1945-ben megjelent öltözeti szabályzatban a főhadnagyi csillagok nem a váll-lap hossztengelyében helyezkednek el, mint a képen (és mint a Horthy-váll-lapoknál), hanem a váll-lap rövidebb oldalával párhuzamosan!.
- Az 1945-ös szabályzat a híradóknak rendszeresít sötétkék, a folyamőr alakulatoknak tengerészkék posztót, állatorvosoknak sötétkék bársonyt. A lilal posztó az irattári tisztviselőké.
- 1947-től Kossuth-címeres gombokat vezettek be a szentkoronások helyett. A régi gombok 1947. október hó 1. után nem viselhetők.
- 1949 április 28-i közlönyben rendszeresítik, a még mindig 6-ágú, de már nem a hosszanti tengelyen elhelyezett , még mindig csak 2-csillagos főhadnagyi rf. jelzést. A gomb a váll-lapon még mindig Kossuth-címeres.
- 1949. évi október 15.-én rendszeresítették a Kossuth-címeres helyett az új "Rákosi-címeres" gombokat.
- Az 1950M (ötágú, szovjet mintájú) rendfokozati csillagokat 1950 aug. 25-én rendszeresítették 1950 nov 1 hatállyal a 6-ágúak kiváltására.
- A váll-lap méretarányait tekintve háború utáni ("Tildy") jellegű (A "Horthy" tömzsibb, szélesebb volt)
Alaposabban megnézve, nem olyan gyenge azért a kidolgozás. A csillagok felvarrása is szakszerű, csak azért tűnik trehány munkának, mert a flitterek az idő vasfogától leestek róla (a lefelé fordított vállapon még van belőle néhány) és emiatt a rögzítő cérnaszálak szakadozottak, foszladozottak. A molyrágta lyukakról nem is beszélve. De szerintem ez így gyönyörű! :-)
Kedves Mindenki!
Köszönöm az eddigi hozzászólásokat, tippeket. Ezek szerint '45 utáni, ez biztos. Csak azért, mert felmerült bennem, hogy esetleg '45 előtti, és lecserélték rajta a gombokat.
A színe egyébként az én képernyőmön is padlizsánlila, de ez csak a szkennelés miatt lehet. A valóságban sötétkék, nagyon sötét, majdnem fekete.
Az én monitoromon ez padlizsánlila.
A hadtörténetiben az ősszel lefotózam a vállalpokat, és a 49M-nél van egy alezredes hadbíró, és egy alhadnagy hadbiztos. Mindekettőnek ilyen a színe.
A csillag is korai, talán még Horthy-kori készlet (amúgy 5 ágú "púpos" fémcsillag kellene rá tudommal). A színt passzolom, illetve csak tippem van: műszaki.
Esetleg hadbíró, de az inkább bársony lenne.
1949-es típusú vállap, átgombozva.
Talán büntetés-végrehajtás (BV) a színe miatt.