Kedves Tagtársak!
Segítséget szeretnék kérni hozzáértő kollégáktól a 39/49M tájoló javításához!
Egy dunántúli iskolában Katonai Alapismereteket tanítok. Sajnos az elődöm által beszerzett szinte újszerű tájolók közül sok a használhatatlan. Egyet sikerült már megcsinálnom de annak nem volt túl nagy baja, csak az o gyűrű túl szoros.
A legtöbb darabon a mágnestű be van állva, vagy a berozsdásodott és a rozsda beszennyezte a csillapító folyadékot vagy a buborékok akadályozzák a mágnestű szabad mozgását.
Kaptam egy ötletet miszerint wd40-el feltölthetem a buborékos darabokat, Ezzel csupán az a bajom, hogy a keletkezett lyukat nem tudom mivel fedjem be.
Kérdéseim összegezve:
Hozzá lehet -e jutni valahol a tájoló iránytű részéhez?
Ha feljavítani lehet csak akkor a keletkezett lyukat milyen módon lehet eltüntetni?
Van -e valaki aki feljavítással foglalkozik.
Előre is köszönöm!
- A hozzászóláshoz regisztráció és belépés szükséges
Szevasz!
Petróleummal töltsd fel ne WD40-el. Pici lyukat szoktak rajta ejteni, injekcióstűvel fecskendővel feltölteni. A végén meg pillanatragasztóval be lehet ragasztani a pici lyukat.
Én ezt a módszert ismerem.
" A fegyver nem játék, főleg ha más kezében van! "
Locations
Ugyanígy javítottam én is az enyémet. Annyi különbséggel, hogy apró rézlapot ragasztottam a furatra. Előtte le kell zsírtalanítani a furat környékét. Pici levegőnek maradni kell a szelencében a folyadék hőtágulása miatt.
Minél hígabb az olaj, annál jobb.
Üdv
Fecó
........................
Az iránytűk eredeti töltete glikol (a fagyálló és régebben az osztrák vörösbor összetevője).
A mágnestű legtöbbször azért áll, mert a fedőablak deformálódott és rányomja a tűre.
Enyhe túlnyomást kell létrehozni benne és hőlégfúvóval melegíteni az ablakot.
Túlnyomás alatt kell lehűteni is.
Gibárti
Legalább négy-öt ilyen tájolót javítottam meg éppen olyan módszerrel mint OR-4 kolléga leírta fentebb, mindegyikben a petróleumhoz kísértetiesen hasonlító szagú csillapító folyadék volt és nem glikol (lehet a későbbi feltöltéseknél már nem azt alkalmazták) a WD 40 is petróleum alapú csak jó drágán értékesítve:)Tájolószelencét kb. 23 éve gyártottak utoljára a MOM-ban, nem valószínű, hogy valahol maradt raktárkészlet, de emlékeim szerint polgári forgalomban szelence nem is volt kapható, csak komplett tájoló.
Köszönöm az ötleteket!
Én az előzőeket olvasva arra jutottam, hogy egy injekciós tűt felhevítek, megpróbálom átszűrni vele a műanyagot majd petróleumot fecskendezek bele.
EZ talán megoldja a buborékos tájolók problémáit.
A szennyezett folyadékú tájolókat viszont megpróbálom szétszedni és a szeméttől megtisztítani. Csak az összerakás lehet problémás.
Mágnestűt hogyan tudok újramágnesezni?
Üdv!
Tudtommal a tűnek elég, ha hozzádörgölöd egy jó erős mágneshez.
"Tiszteld a múltat, és éltesd tovább!"
Mi kerozinnal töltjük az iránytűket, de a petróleum is ugyan olyan jó. A tű festett végén van egy világító festékkel festett csík. Ezek rendszerint már nem világítanak, be vannak barnulva. Vigyázz vele, mert valószínűleg sugaras a festék. Ami az iránytűből kifolyik, az ne menjen a kezedre.
Ha ráment?
Kell aggódnom?
Amiket szétszedtem ( 2db ) és kijött a folyadék azokon a tűn lévő világító festék még rajta van. Talán akkor nincs nagy baj. A többinek a szétszedését pedig el sem kezdem annyit nem ér az egész.
Üdv!
Azért a helyzet annyira nem veszélyes. Valóban jó eséllyel sugárzó anyag, de régen a gyárakban, ahol tk. az óra számlapok készültek, a munkás ecsettel, minden védőruha nélkül kenegette ezt a foszforeszkáló - és sugárzó - anyagot nap mint nap. Meg is haltak hamar akik ebben a beosztásban dolgoztak... De most az hogy egyszer, vagy kétszer a kezedre folyik, szerintem nem lehet akkora gond. Persze vigyázz vele, és mosd le alaposan, dehát ez meg természetes.
Vannak már sikerek az ügyben?
"Tiszteld a múltat, és éltesd tovább!"
Köszönöm a nyugtató szavakat.
Úgy gondolom, hogy inkább keresek valakit aki kellő szakértelemmel és óvatossággal eljárva megjavítja ezeket a iránytűket, Így kérem azon kollégák segítségét akik tudnak ilyen javító műhelyeket, hogy írják meg nekem az elérhetőségüket!
Üdv!
Locations
Szia Gellért!
Véleményem szerint, nem annyira ritka dologról van szó, (pláne, nem annyira veszélyes, hisz számosan hordunk ellenőrizetlen származású, foszforeszkálós távol-keleti karórát:-)) a dolog, mintsem neki nem állhatnál a javításnak. Legfeljebb sikerélményed lesz. Injekcióstű, petróleum (etilénglykol is jó) meg kétkomponensű ragasztó. s teljesen jó lesz. Egyen kipróbálod, s ha nem megy, akkor rábízod másra, ki ugyanezen módszerrel javítja meg.
...............
Locations
Szerintem keveritek a fluoreszkálást a rádióaktív sugárzással.
Ha valami fényt nyel el és utána ki is bocsátja, attól még nem rádióaktív:
http://hu.wikipedia.org/wiki/Fluoreszk%C3%A1l%C3%A1s
A trícium képes bomlása közben fényt kibocsájtani de ez gáz és régen nem használták órákban, iránytűkben, műszerekben. Rádióaktív sugárzása van valamennyi.
Ami szintén rádióaktív és alkalmazásba került az a gyengített stroncium és a rádium, ezek gamma sugárzás hatására bocsájtanak ki fényt.
A fluoreszkáló anyagok öregszenek, de UV fényben szépen működnek.
A lényeg, ha UV fényre sem reagál egy ilyen számlap vagy tű, akkor "gebasz" van, valószínűleg az említett rádióaktív anyag van benne.
Kicsi sugárzás is túl sok, ilyet gyűjteni, otthon tartani nem egészséges. Múzeumban, vitrinben elmegy, ahol kevés időt tölt a közelében az ember.
Iránytűben szerintem nem használtak ilyen anyagot régen.
A hagyományos fluoreszkáló, műszeriparban használt anyagok mérgezőek voltak, főleg míg meg nem száradtak.
Szóval óvatosan.
........................
Szia!
Köszi a hozzászólást!
"Ami szintén rádióaktív és alkalmazásba került az a gyengített stroncium és a rádium, ezek gamma sugárzás hatására bocsájtanak ki fényt"
Ezek szerint ha egy elemlápával megvilágítom ezeket a mágnestűket és ennek hatására fényt bocsájtanak ki akkor jó eséllyel nem tartalmaznak radioaktív anyagot mivel a lámpából nem éri Gamma sugárzás.
Jól értem?
Közben kipróbáltam a szétszedett mágnestűkön lévő fluoreszkáló anyag sértetlennek tűnnek. A lámpafény hatására szépen világítanak.
Locations
Igen.
Csak fluoreszkál.
Üdv
Fecó
........................
Hú!
Köszi!
Ezek szerint teljesen megnyugodhatok. Lehet, hogy "nyúl" vagyok de többet nem kísérletezek ilyen vackokkal!
Ugyanitt "bátor" szakembereket keresek a tájoló iránytű részének javítására!!!
Köszönöm mégegyszer !!!
Gibárti írta: "A mágnestű legtöbbször azért áll, mert a fedőablak deformálódott és rányomja a tűre.
Enyhe túlnyomást kell létrehozni benne és hőlégfúvóval melegíteni az ablakot.
Túlnyomás alatt kell lehűteni is."
A kérdésem lenne, hogy milyen módon lehetne biztosítani ezt a túlnyomást? Birtokomba került egy tájoló, aminek alighanem ez a baja, ezért nem mozog a tű. Én szívesen elpepecselek vele, megcsapott a kihívás szele.
Köszönöm előre is a választ!
"Tiszteld a múltat, és éltesd tovább!"
Sajnos sehogy, a fedőablak azért deformálódik, mert a belső oldalán még celluloid alapú maszk van (gondolom 2. Vh-s Armee modell II -ről van szó, ha nem akkor lehetnek még lehetőségek) ha az eldeformálódott akkor kiállításba való a tárgy és nem lehet vele mit tenni, sőt ebben a hadi gyártású változatban már csillapító folyadék sincsen, ezért ezt érdemes alaposan megszemlélni. Ezen semmiféle "túlnyomás" nem segít és nem is túlnyomás alatt töltötték fel ezeket a tájolókat.
Sziasztok! Bár már régen született új bejegyzés a témához, szeretnék hozzászólni az elhangzottakhoz. Többen írtátok, hogy a régebbi tájolóknál használt festék "sugározhat". Ez felkeltette a fantáziámat és mivel rendelkezem II. világháboróús német tájolóval és sugárzásmérőm is van, ezért csináltam egy tesztet. Tekintve, hogy van egy világháborús vekkerem és az produkált az átlagosnál magasabb sugárzást, így sejtettem, hogy mire számíthatok. Az eredmény azonban engem is meglepett. Ime az eredmény:
https://youtu.be/G5GyW-mKyE0
https://youtu.be/c8TRtZFq69o
https://youtu.be/SLrfRmUkeh4
Hely
Elég meggyőző , amúgy milyen mértékgységben már a műszer ? ( milisievert, mikrosievert )
Egyszeri dózisok
" Vezérünk a bátorság,
kísérőnk a szerencse. "
Microsievert (μSv)
Sokan nem tudják, de egy repülőút alkalmával is ki vagyunk téve a sugárzásnak.
https://photos.app.goo.gl/aJqSdnriFf9KyFbr8